24 Mart 2024

TOMARZA’DA SAĞLIK TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kayseri il sağlık Müdürlüğü ve Genç Birlik Kayseri Şubesi ortak protokolü ve Kayseri Üniversitesi Genç Kızılay Topluluğu destekleri ile Kayseri’nin Tomarza İlçesi’nin Akdere Köyü’nde 12 Ekim tarihinde gün boyu Sağlık taraması etkinliği gerçekleştirildi. Köy içerisinde yer alan Akdere ilk ve ortaokulunda, öğrenciler başta olmak üzere köy halkına yönelik diyabet ölçümü, tansiyon ölçümü, doğru diş fırçalama ve genel sağlık taraması gerçekleştirildi. Köy halkı tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanan etkinlikte öğrenciler için diş macunu ve diş fırçası setleri de dağıtıldı. Sağlık taramasından geçen vatandaşlar ile yakından ilgilenen Dr. Osman Demir: “Vatandaşlarımız bizleri büyük bir ilgi ile karşıladı, konu sağlık olunca elimizdeki tüm imkanları seferber edeceğiz” dedi. Etkinliğe katılan vatandaşlara, kış ayına daha dirençli girmenin önemini hissettirmek ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek için mandalina ikramı yapıldı.

Genç Birlik Kayseri Şube Başkanı Mustafa Ragıp Adıgüzel :” Genç Birlik Kayseri şubesi yeni yönetimi olarak ilçelerimizde faaliyetlerimizi hızlandıracağız. Bugün Tomarza ilçemizdeki vatandaşlarımıza yaptığımız sağlık taraması ile köy halkının sağlık okuryazarlığı seviyesini arttırmayı hedefledik. Diyabet taraması, tansiyon ölçümleri ve doğru diş fırçası kullanımı faaliyetlerimiz ile bir farkındalık oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Bugün burada bizlere destek olan il sağlık müdürümüz Sayın Ali Ramazan Benli’ye, Milli Türk Talebe Birliği Kayseri Şubemize ve Kayseri Üniversitesi Genç Kızılay Topluluğu gönüllülerine teşekkür ederim”  dedi.

Vakıf sağlık komisyonu başkanı Samet Gökalp Kayseri sağlık müdürlüğü iş birliği ile yapılan protokolde Birlik Vakfı olarak ilk ön sağlık taramamızı Tomarza Akdere Mahallesi ve Akdere okulunda gerçekleştirdik. Bu tür işbirliklerini diğer kurumlarımızla da tüm ilçelerimizi kapsayacak şekilde gerçekleştirmek istiyoruz dedi.

Sağlık taramasına etkinliğinin çocuklar adına önemine dikkat çeken Tomarza İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KURT ise şunları söyledi: “Bugün İlçemizde gerçekleşen etkinlik aracılığıyla Akdere İlk ve ortaokulumuzda sağlıklı yaşamı teşvik etmeye çalıştık. İlçe milli eğitim olarak okullarımızda bu tür etkinliklerin düzenlenmesi bizleri oldukça mutlu etti”.

Yazarlarımızın diğer yazıları için tıklayınız.
follow me