18 Mart 2024

Nevruz Bayramı Kutlandı

Kayseri’de Nevruz Bayramı, Erciyes Üniversitesinin ev sahipliğinde, Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Erciyes Üniversitesi ile Kayseri Üniversitesi tarafından ortakla düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Kartal Şehitliği’nde şehitler için dua edilmesi ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikler, daha sonra Edebiyat Fakültesi önünde düzenlenen etkinlikle devam etti.

Edebiyat Fakültesi önündeki etkinliğe, Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıdkı İlkay, Kayseri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Derviş Boztosun, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Erciyes Üniversitesi Genel Sekreteri Öğr. Gör. Murat Yenisu, Gençlik Spor İl Müdürü Murat Eskici, Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Günçavdı’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Nevruz Bayramının baharın gelişini müjdeleyen çok önemli mevsimsel ve kültürel bayramlardan birisi olduğunu söyledi.

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıdkı İlkay ise konuşmasında, baharın müjdecisi olarak her yıl 21 Mart’ta kutlanan Nevruzun, bereketin simgesi, canlanmanın, dirilişin işareti, tabiatın yeniden canlanışı, çayır ve çimenlerin yeşermeye başladığı, çiçeklerin rengârenk açtığı, kalplerin yeni umutlarla dolduğu, yeni bir mevsimin, yeni bir baharın başlangıcı olduğunu belirtti.

Rektör Yardımcısı İlkay, “Nevruz yeni bir gün anlamına gelmektedir. Nevruz, tabiatta dirilişin başladığı bir gün olarak algılanmaktadır. Nevruz, tabiatın uyanışı ile kar örtüsünün yerini çiçeğe, yeşile bırakmasıdır. Binlerce yıldır bir arada yaşayan farklı kültürler arasındaki sevgi, dostluk ve kardeşliğin sembolüdür. Dünyada en eski bayramlardan olan Nevruz, Anadolu ve Orta Asya Türklerinde, Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı ve baharın gelişi olarak kutlanır. Balkanlardan Orta Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada farklı gelenek ve kültürlerle yapılan kutlamalar ise Nevruz coşkusuna ayrı bir renk katmaktadır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Erciyes Üniversitesi’nde öğrenim gören Türk Cumhuriyetlerinden öğrenciler, bayrak gösterisini sergilediler.

Kutlamalarda görev alan Türk Cumhuriyetlerinden öğrencilerin ödüllendirildiği program, geleneksel Nevruz ateşinin yakılması, demir dövülmesi ve yumurta kırma yarışması ile devam etti.

Edebiyat Fakültesi önündeki etkinlik, geleneksel Nevruz pilavının ikramının ardından sona erdi.

Yazarlarımızın diğer yazıları için tıklayınız.
follow me