1 Mart 2024

Yeni Bir Hayat Projesi

KAYSERİ'DE YAŞAYAN SIĞINMACILARA YÖNELİK OLARAK HAZIRLANAN 'YENİ BİR HAYAT' PROJESİNİN LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Kayseri’de yaşayan sığınmacılara yönelik olarak hazırlanan ‘Yeni Bir Hayat’ projesinin lansmanı gerçekleştirildi. 
Hayri Güldüoğlu Aile Sağlığı Merkezinde yapılan lansmana Avustralya Büyükelçiliği 2. Katibi Andrew Cooper, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç, İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık ve çok sayıda davetli katıldı. 
Avustralya Büyükelçiliği 2. Katibi Andrew Cooper, yaptığı konuşmasında, “Zorlu bir kampanyanın sonuna doğru gelmek üzereler. Suriye krizi bildiğiniz gibi, 13 bin kişiyi etkileyen büyük bir insani dram oluşturdu ve bu bağlamda 6 milyon kişi çevredeki ülkelere göçmen olarak gitmek zorunda kaldı. Türk hükümeti bu krizde gerçekten büyük bir fedakarlık göstererek, pek çok Suriyeli göçmene evini açtı ve bu bağlamda Kayseri’de Türkiye içinde göçmenlerin en fazla bulunduğu şehirlerden biri olarak bu krizde büyük bir katkı sağladı” dedi. 
Cooper, “Tabi bu bağlamda, bizim Avustralya hükümeti olarak bu projeye yaptığımız katkı oldukça küçük bir katkı. Sonuçta büyük bölümünü Türk hükümeti ve Kayseri karşıladı. Fakat biz de bu projeyi desteklemekten dolayı büyük onur duyduk. Bu tür insani yardımlarda sağlık hizmetleri sunmak oldukça önemli ve bu hizmetlerde de kadınları desteklemek oldukça önemli. Bu bağlamda, biz bu projeyi desteklemekten dolayı çok mutluyuz” diye konuştu. 
Projenin ortaklarından olan Kızılay Toplum Merkezi Yöneticisi Ali Orhan ise, “Bizim için oldukça önem taşıyan bu projenin açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çoğunluğu geçici ve uluslar arası koruma altındaki bireyleri olan faydalanıcılarımızın, kendilerine yeterliliklerini sağlayabilmek, topluma adaptasyonunu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefler doğrultusunda, sağlıktan sosyal uyuma varan geniş kapsamlı faaliyet alanı içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımızdan bir diğeri de, bugün bizi burada toplayan projenin de içinde dahil edildiği sağlık alanında Türk Kızılayı olarak aktif ve yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiğimiz alanlardan biridir. Biz toplum merkezi bünyesinde, faydalanıcılarımızın genel sağlık durumunun iyi olmasına destek olmak için, bu alanda tedbirler ve doğru uygulamaları açıklayan seminerler düzenliyoruz ve okullarda eğitimler veriyoruz” diye konuştu. 
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç ise, “Daha önce sağlık ocağı yapılırken, hayırseverimizle görüşmelerimiz olmuştu. Şimdi hakikaten çok anlamlı olduğunu gözlemlemiş oluyoruz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Biz belediyecilik anlayışından ziyade, insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesiyle, gece demeden gündüz demeden belediyenin görevi olmamasına karşın, her alanda özelde de sağlık alanında her türlü özveride bulunan, gayret gösteren bir meslektaşınızım, arkadaşınızım. Toplum yararına çalışmayı ibadet bilen, bu yaklaşım içerisinde gayret eden bir insanım. Bu açıdan sizlere minnet duyuyor ve böyle güzel bir iş birliği ile Kayseri’mizde önemli, anlamlı bir hizmete vesile olduğunuz için sizlere sağ olun var olun diyorum. Önümüzdeki dönemde bu alandaki projelerimizin daha fazlasını hep birlikte yapacağız” dedi. 

Yazarlarımızın diğer yazıları için tıklayınız.
follow me