17 Mart 2024

Vali Günaydın’dan Açıklama;

Her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arası kutlanan Karayolları Trafik Haftası münasebetiyle Kayseri’de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Trafik Sergisi açılışına Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, Karayolları 6.ıncı Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Ömer Baylar, protokol ve Kocasinan Osman Yücesan İlköğretim okulu öğrencileri ve öğretmenleri katıldı. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, “Yollar konusunda çok önemli mesafeler kat ettik. Bu çalışmaların yanında aslında en önemlisi insanların eğitilmesidir” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bugün, ülkemizde son derece önemli olan bir konu olan haftayı kutluyoruz. Farkındalık oluşturmak istiyoruz fakat vatandaşlarımızı trafik kuralları konusunda daha dikkatli nasıl olurlar konusunda uyarmak ve ikaz etmek istiyoruz. Son yıllardaki araç sayısının artışı çok önemli bir noktaya geldi. Son 15 yıl içerisinde araç sayımız 8-9 milyondan 22 milyona yükseldi. Yol kalitemiz, her geçen gün daha da artıyor. Yollar konusunda çok önemli mesafeler kat ettik. Bu çalışmaların yanında aslında en önemlisi insanların eğitilmesidir. Biz insanlarımızı trafik konusunda eğitirsek ve insanlarımız burada daha dikkatli olurlarsa, trafikteki can kaybımız daha asgariye iner. Bakın ölümlü trafik kazalarında nedenlerin başında alkolü araç kullanımı ve uykusuzluk, trafik kurallarına uymama geliyor. İçişleri Bakanımızın çalışmalarıyla bu konuda çok önemli çalışmaları hayata geçirdik. Son olarak da yaya geçitlerindeki farkındalığı arttırmak için, ‘öncelik hayatın öncelik yayanın’ dedik. Bu nedenle, yaya geçitlerinde kaza meydana geliyorsa, bunun kusurunu hiçbir yerde aramayalım. Bu tamamen insan kaynaklı. Dün bir ilkokulda, yaklaşık bin 200 öğrencimizle çok güzel bir proje başlangıcı yaptık. Bütün kuralların öğretildiği alanlar oluşturduk ve biz bu uygulamayı bütün eğitim kurumlarımızda da gerçekleştirmek istiyoruz. Çocuklar bu noktada bizim için çok önemli. Anne babalarını ikaz etmeleri için bildiğiniz üzere kırmızı düdük projesini başlattık.”

Trafiğin her an içinde bulunduğumuz bir olgu olduğunu söyleyen Kayseri İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular tarfik kazalarının eğitimle çözüleceğine inandıklarını ifade ederek; “Trafik, her an içinde olduğumuz bir olgudur. Şu an yaya olarak buradayız ama birazdan araçlarımıza bindiğimizde yine trafikte olacağız. 24 saat içinde bulunduğumuz bir olgudur. Maalesef dünyada olduğu gibi, ülkemizde de her yıl bu trafik terörüne, 7 bine yakın can kaybı meydana gelmektedir. Her yaşta insanımızı bu teröre vermekteyiz. Bunun insan kayıpları dışında, binlerce yaralımız ve ekonomiye de maliyeti bulunmaktadır. Biz bu trafik kazalarının eğitimle çözüleceğine inanıyoruz. Valimin katılımıyla bir ilkokulda trafik koridoru oluşturduk. Ben inanıyorum ki bu okuldan mezun olan öğrenciler, ileride trafik kurallarını ihlal etmeyecektir. Kayseri’de 324 polisimizle, 24 saat esasına göre trafik hizmetleri vermekteyiz. Geçen yıl ölümlü kazalarda yüzde 23, yaralamalı kazalarda yüzde 6 azalma oldu. Amacımız sıfıra düşürmek” dedi.

Yazarlarımızın diğer yazıları için tıklayınız.
follow me