17 Mart 2024

“Şeker ve tatlı ikramlarında aşırıya kaçmak fazla filoları beraberinde getiriyor”

Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Muharrem İngeç, vatandaşlara bayramda sağlıklı beslenme önerilerinde bulunarak, “Şeker ve tatlı ikramlarında aşırıya kaçmak fazla filoları beraberinde getiriyor” dedi. 
Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Muharrem İngeç, bayramda şeker ve tatlı ikramlarında aşırıya kaçmanın aşırı kiloları da beraberinde getirdiğini söyleyerek, “Ramazan Bayramı’nın ilk günü özgür ve sınırsızca yemek, bayram ziyaretlerinin vazgeçilmezi şeker ve tatlı ikramlarında aşırıya kaçmak fazla kiloları beraberinde getiriyor, pek çok sağlık sorununa neden oluyor. Ramazan sonrasında bayramı sağlıklı geçirebilmek için bazı kurallara uymak gerekiyor” dedi. 
Vatandaşların bayramda aşırı yeme hissine yenilmemesi gerektiğini söyleyen İngeç, “Ramazan bayramının ilk günü beslenme düzeninin bir anda değişmesi metabolizmayı olumsuz etkilemektedir. Ramazan ayındaki öğün sayısının 2 olması ile yaklaşık 16-17 saat süren açlık süresinin bir anda azalması beslenme alışkanlığının değişmesine neden olmaktadır. Özellikle gündüzleri devam eden açlık hissinin ortadan kalkacağı düşüncesi, aşırı yeme hissine yol açmaktadır. Bunun sonucu olarak bayram süresince aşırı yemek vücuttaki yağ oranını artırmakta ve birçok sağlık sorununa zemin hazırlamaktadır. Bayramın ilk günü hafif bir kahvaltıyla güne başlanmalıdır. Kahvaltıda mideyi yoracak kızartma, içeriğinde yağ olan kete, poğaça ve börek gibi hamur işleri ile salam, sosis ve sucuk gibi yiyecekler tüketilmemelidir. Bunların yerine; beyaz peynir ve zeytinin yanı sıra salatalık, domates, biber ve yeşillikler tercih edilmelidir. Haşlama ya da rafadan yumurta ve kepekli ekmek yenmeli, şeker içeriği yüksek hazır meyve sularının yerine çay ya da taze sıkılmış mevsim meyvelerinin suları tercih edilmelidir” ifadelerini kullandı. 

Yazarlarımızın diğer yazıları için tıklayınız.
follow me