17 Mart 2024

Meslek Liseli Mahir Eller bir adım öne geçiyor

Kayseri-Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığıyla yürütülen ‘Mahir Eller Projesi’ nitelikli çalışanla verimli üretimi teşvik etmek amacıyla Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin (MTAL) temsilcileri Kayseri Ticaret Odası’nda buluştu. 
Toplantının açılış konuşmasını Kayseri Ticaret Odası (KTO) Genel Sekreter Vekili Mustafa Bekârlar gerçekleştirdi. Proje hakkında bilgiler veren Bekârlar; “Bu proje, var olan iş gücünün belgelendirilerek ortaya konması ve işverenlerimizin de nitelikli iş gücüne daha kolay ulaşabilmesi adına yürütülen bir proje. Ülkemizde 12 ilde bu proje yürütülüyor. Biz de şehrimizde Kayseri Ticaret Odası olarak projenin yürütücüsü olarak bu görevi üstlenmekteyiz” dedi. Mahir Eller Yerel Oda Koordinatörü Alper Baktır, MYK belgesi alan MTAL mezunlarının fark oluşturduğuna dikkat çekti. Baktır, “MYK belgesi ancak işin ehli olan kişilerin başarılı olabileceği bir sınav neticesinde elde edilebiliyor. Proje kapsamında MYK belgesi alan MTAL mezunları, işverenlerle buluşacak ve iş bulmada bir adım öne geçecek” dedi. 
Mahir Eller Projesi’nin hedef kitlelerinden birini MTAL mezunları oluşturuyor. MYK belgesi alan mezunlar pek çok avantaj elde ediyor. Kendi alanı dışında başka bir alanda da uzmanlığı olan kişi, MYK sınavına girerek ve ücretsiz olarak bu becerisini belgeleyerek alanında avantaj sahibi oluyor. Bunun yanı sıra, Mesleki Yeterlilik Belgesi ile teorik bilgisinin yanı sıra pratik bilgiye de sahip olduğunu gösteriyor. Bu belgeye sahip olanların okuldan işe geçiş sürecinin hızlanacağı, kendi alanındaki işlere olan ilgisinin artacağı öngörülüyor. Ayrıca, kendi ilindeki sanayi ve ticaret odalarında işverenler ile bir araya gelerek kendi bölüm mezunlarından bir adım öne geçiyor. Mesleki Yeterlilik Belgesi ile bireyler, sahip olduğu bilgi, beceri ve yetkinlikleri daha iyi sergileyebiliyor; işverenler ise, nitelikli ve belgeli iş gücüne daha kolay ulaşabiliyor ve teşvik imkanlarından daha kolay yararlanabiliyor. Bu anlamda Mahir Eller Projesi nitelikli insan kaynağıyla tüketiciye sunulan ürün ve hizmet kalitesinin artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Yazarlarımızın diğer yazıları için tıklayınız.
follow me