22 Mayıs 2022

Büyükşehir, 115 bin kitap ile kitapseverlere hizmet veriyor

 Büyükşehir Belediyesi eğitim ve kültür sanat alanında yürüttüğü hizmetler çerçevesinde toplamda 2 bin 950 kişi kapasiteli 8 kütüphanesi ile kitapseverlere hizmet veriyor. Özellikle gençler tarafından yoğun ilgi gören Büyükşehir kütüphaneleri 115 bin 212 basılı, 22 bin elektronik, 3 bin sesli kitap ve 100 süreli yayın aboneliği ile şehre önemli bir katkı sunuyor.

Üniversiteleri ve sahip olduğu öğrenci potansiyeli ile önemli bir eğitim şehri olan Kayseri’yi, Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında kütüphaneler şehri yapma yönünde çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde faaliyet gösteren 8 kütüphanesi ile özellikle gençler başta olmak üzere binlerce kitapsevere hizmet veriyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 5 üniversitesi 80 binin üzerinde üniversite öğrencisi ile köklü bir tarihe sahip âlimler şehri, kadim kent Kayseri’yi kütüphaneler şehri yapma yönünde gayret gösterdiklerini belirterek, “Bu güzel şehre yakışan kütüphanelerimiz ile kitap aşığı hemşehrilerimize, kendisini eğitime ve öğrenmeye adamış yavrularımıza hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi. Kitapseverleri binlerce kitapla buluşturduklarını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Öğrencilerimizin de hem eğitim hayatına katkı sunacak hem de kitapla iç içe olmalarını sağlayacak konforlu ortamlar oluşturduk. Yapımı süren ve kısa zaman içerisinde faaliyete başlayacak olan dokuzuncu kütüphanemiz olacak Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu ile de minik yavrularımıza kitap okuma alışkanlığını küçük yaşlardan itibaren kazandıracak ve kadim kentimizi kütüphaneler şehri yapma yönündeki hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız” diye konuştu. Büyükkılıç, ayrıca UNESCO tarafından 23 Nisan gününün “Dünya Kitap Günü” olarak kabul edildiğini hatırlatarak, kitap okumanın önemine işaret edip, tüm kitap kurtlarının Dünya Kitap Günü’nü kutladı.
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığına bağlı 8 adet kütüphanesi bulunan Büyükşehir Belediyesi, bin kişilik Merkez Halk Kütüphanesi’nde bulunan 29 bin 982, 200 kişilik Gevher Nesibe Halk Kütüphanesi’nde bulunan 11 bin 939, 300 kişilik Sezai Karakoç Kütüphanesi’nde yer alan 12 bin 529, 300 kişilik Şehir Kütüphanesi’nde yer alan 26 bin 762 basılı kitabı kitapseverlerin faydasına sunuyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca 400 kişilik Beyazşehir Halk Kütüphanesi’nde 12 bin, 250 kişilik Ziya Gökalp Semt Kütüphanesi’nde 6 bin, 200 kişilik Argıncık Semt Kütüphanesi’nde yine 6 bin ve 300 kişilik Mevlâna Kütüphanesi’nde 10 bin basılı kitap ile hizmet veriyor.