29 Haziran 2022

TÜRKONFED finans sohbetlerinin üçüncü buluşması Kayseri’de yapıldı.

Türkiye deki işletmelerin yüzde 98 ini oluşturan KOBİ’ler başta olmak üzere işletmelerin finansmana erişim kanallarının tüm yönleriyle ele alındığı TÜRKONFED finans sohbetleri serisinin üçüncü buluşması Kayseri’de düzenlendi.
Türkiye nin en büyük bağımsız iş dünyası örgütü Türk Girişim ve iş dünyası konfederasyonunun (TÜRKONFED) başta KOBİ’ler olmak üzere işletmelerin finansmana erişim kanallarının tüm yönleriyle ele alındığı TÜRKONFED finans sohbetleri serisinin üçüncü toplantısı Kayseri’de gerçekleşti. Kayseri, Yozgat ve Sivas illerindeki tüm ekonomi aktorlerini ülke ölçeğinde temsil eden Orta Anadolu Girişim ve iş dünyası Federasyonunun (ORSİFED) ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda iş insanı katıldı.
Oktay Mersin: “Üretim gemisinin asla batmayacagi bir Türkiye hayali içerisindeyiz.”
Yatırım istihdam üretim için şirketlerin finansmana erişiminin sürdürülebilir olmasının şart olduğunu söyleyen TÜRKONFED yönetim kurulu başkan yardımcısı Oktay Mersin “Politika faizimiz yüzde 14 seviyesinde olsada reel piyasada üç katına oranlarda bir finansman faizi ile karşı karşıyayız. Bunun yanısıra ekonomi yönetimimiz tarafından duyurulan 60 milyar TL lik KGF paketinin gerek işletme başına düşen Kredi miktarı açısından yetersiz kalması gerekse de resmi politika faizinin üstünde değişken bir faiz ile verilecek olması istenen etkinin yaratilmasinin çok uzağında kalıyor. Burada amaç işletmelerin bu zor döneminde finansmana erişim kanallarını açmak rahatlatmak ve kolaylaştırmak olmalıdır. Amaca ulaşmanın yolu ise KGF ve Eximbank dahil Kredi limitlerinin arttırılması bürokratik süreçlerin azaltılması, faiz oranlarının uygun koşullara getirilmesi ve bu işi üretim-ihracat-istihdam odaklı denetleyecek bir mekanizmadır.” dedi.
Ekonomide yaşanan tüm sıkıntılara rağmen iş dünyasının üretmeye devam ettiğini vurgulayan Mersin şöyle devam etti. ” Ancak hayallerin sürdürülebilirliği, üretim gemimizi suyun üstünde tutmaya devam etmenize bağlı, biz üretim gemimisinin asla batmayacagi bir Türkiye hayali ve özlemi içerisindeyiz. Türkiye nin potansiyellerinin ortak akılla harekete geçirilmesinin yaratacağı etki ile bir üretim üssü ne donusecegine inanıyoruz.” diye konuştu.

Soner Türküm "Finansmana erişim kanallarını dijital kitapçık ile iş dünyasına sunacağız."
Hibe ve teşviklerin işletmelerde yatırım yapmak için gerekli olan finansmanı sağlamanın en etkili yöntemlerinden biri olduğunu ifade eden ORSİVED Yönetim kurulu başkanı Soner Türküm ise:

” İş dünyamız finansmana erişim deki devlet destekleri hakkında bilgi ye ihtiyaç duyuyor. Bizde düzenlediğimiz bu etkinlikle iş dünyamıza ulaşmanın yanı sıra bir dijital kitaplığında hazırlığı içerisindeyiz. Türkiye’deki pek çok Ar-Ge merkezinin kuruluşunda imzası bulunan Prof. Dr. Onur Balcı önderliğindeki uzmanlar tarafından hazırlanan bu kaynağı yakın zamanda TÜRKONFED çatısı altındaki 50 bini aşkın sayıda şirketin istifadesine sunacağız.” diye konuştu.