19 Mayıs 2022

Büyükkılıç: “Ulaşım dinamik bir olay, sürekli değişir”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. tarafından gerçekleştirilen 6. Kayseri Ulaşım Zirvesi’ne katıldı. Başkan Büyükkılıç, zirvede katılımcılara kentteki ulaşım projeleri ve hizmetlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’nde gerçekleşen zirveye Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Bayar Özsoy, Hamdi Elcuman ve Serdar Öztürk ile 16 farklı şehirden 150 civarında sektör temsilcisi katıldı. Büyükkılıç, 6. Kayseri Ulaşım Zirvesi’nde yaptığı konuşmasına pandemi sürecinde toplu ulaşımda HES kodu uygulaması ve ayakta yolcu alınmama kararlarını ilk uygulayan şehir Kayseri’nin olduğunu belirtip, korona virüs ile mücadele kapsamında aşı olunması çağrısını yineleyerek başladı. Başkan Büyükkılıç, katılımcılara açık hava müzesi olarak anılan endüstri, turizmin, sağlığın ve ticaretin merkezi Kayseri’nin tarihi, kültürel zenginliklerinden bahsetti. Ayağı kırık leyleklere vakıf kurmuş ecdadın torunları olan Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet şehri böylesi güzel şehirde ulaşım biriminin yaptığı 6. Kayseri Zirvesi’nde olmaktan duyduğu memnuniyeti anlatan Büyükkılıç, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesiyle hareket eden bir anlayışın sahibi olmaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman ‘falan şehirde ulaşım ile ilgili sorun var, kaos var’ diye sevinemeyiz, tam aksine üzülürüz. İşte ortak aklın özelliği bu. Buraya gelip bu zirveyi niye yapıyoruz? Kazanımlarımızı, bilgilerimizi, deneyimimizi paylaşacağız. Ulaşım dinamik bir olay, statik değil, kinetik bir olay, hareketli, sürekli değişir” diye konuştu. Başkan Büyükkılıç, 16 ilçe belediye başkanı ile birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde çalışmaların sürdüğünü vurgulayarak, ulaşım konusunda ortak aklı önemsediklerini, üniversiteler ve organize sanayi ile iş birliğini göz ardı etmediklerinin altını çizdi. Kayseri’de ulaşımın, minibüslerin otobüse dönüştürülmesi, raylı sistem hatlarının devreye girmesi ve ulaşımın tek elden yönetimine karar verilmesi olmak üzere 3 boyutu olduğunu belirten Başkan Büyükkılıç, bu değişimlerle kaos döneminin bittiğini, ulaşım ile ilgili güzelliklerin ortaya çıktığını anlattı. Büyükkılıç, Kayseri’nin doğalgazla çalışan otobüsleri ilk uygulayan şehir olduğundan söz ederek, şöyle konuştu:
“Böylelikle, hava kirliliği ve çevre açısından da çevre dostu bir şehir gündeme gelmiş oluyor. Yüzde 40 civarında otobüslerimizin doğalgazla çalıştığını buradan hatırlatmak isterim. Son süreçte 25 tane otobüs daha aldık, bunların hepsi doğalgazlı, çevre dostu otobüslerdir. Tramvayla ilgili çalışmalarımız Kayseri’mizde başladığında yine ilklere imza atıldı. Zemini canlı yeşil çimlerle döşendi, doğal güzellik kazanırken, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından en iyi kentsel entegrasyon ödülünü de almış olduk.”