22 Mayıs 2022

KAYSERİ BÜYÜK DEĞERİNİ KAYBETTİ

Kayseri’nin hayırsever iş insanı ve Kayserispor’un efsane başkanı Recep Mamur, 72 yaşında vefat etti. Recep Mamur, spor kamuoyunda ‘Efsane Başkan’ olarak biliniyor.

Kayseri’nin hayırsever iş insanı ve Kayserispor’un efsane başkanı Recep Mamur, 72 yaşında vefat etti.

Recep Mamur, Kayserispor tarihine başarılarıyla adını yazdırdı. Kulübün 3 Bin 973 gün ile en uzun süre başkanlığını yapan Mamur döneminde Kayserispor kulübüne hiç yaşanmamış başarılar yaşattı.

2003-2004 sezonu ile Kayserispor’a Başkanlık görevine gelen Recep Mamur 2005 yılında tekrar başkan seçilerek başarılarla dolu Kayserispor dönemini böylece başlatmış oldu. Döneminde daha önce hiç Avrupa Kupalarına katılamayan Kayserispor’u Avrupa vitrinine çıkartarak kulübe önemli prestij kazandırmakla birlikte, önemli futbolcu transferleri ile Kayserisporun markalaşmasında ayrı bir yere ve öneme sahip oldu.

Kayserispor Kulübü, Recep Mamur döneminde UEFA’dan İntertoto Kupası kazandı. Ayrıca yine Mamur döneminde Galatasaray’ın 2000 yılında kazandığı UEFA ve Süper Kupa’nın dışında UEFA’dan kupa kazanan bir diğer takım da Kayserispor oldu. 2006-2007 yılında kazanılan bu kupa ülkemizin UEFA’dan aldığı son kupa olarak tarihe geçti..

2007-2008 sezonunda Kayserispor, Türkiye Kupasını tarihinde ilk defa yine Recep Mamur  döneminde Bursa’da oynanan ve atılan penaltılar sonucunda Gençlerbirliğini mağlup ederek kazandı.

Kayserispor, genel itibariyle 2005-2006 sezonu ile 2012-2013 arası sezonları ilk 8 içerisinde ve çoğunlukla sezonları ilk 5 içerisinde tamamladı. 2013-2014 yılında takım küme düşmüş olsa bile hemen ertesi sezon 1.Ligde şampiyonluğu göğüsleyerek Süper Lig’e geri döndü.

Kayserispor’un bitirilen ve şu an konakladığı yeni kulüp tesislerinin temeli de Recep Mamur Döneminde atıldı. Büyük emek ve gayretler ile şehrimizin takımına 5 yıldızlı otel konforunda tesisler kazandırıldı.

Kayserispor’un 2020 yılındaki genel kurulunda kulüp tesislerinin adı Recep Mamur tesisleri olarak değiştirildi.Ayrıca Kayserispor’da yıllarca başkanlık yapan Recep Mamur, kulübe ‘Fahri başkan’ seçilmişti.