29 Haziran 2022

Başkan Büyükkılıç’tan “Yerli ve milli gençlik” vurgusu

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK tarafından düzenlenen ‘Bizim Yunus’ isimli kompozisyon yarışmasının ödül törenine katıldı. Büyükkılıç, “Yunus deyince akan sular durur. Adeta arı ve net Türkçeyi bize öğreten, tarihi açıdan önem arz eden bir değerimizdir. Sizleri başkalarının adlandırdığı gençlik olmak yerine yerli ve milli mantığı içerisinde bu milletin gençleri olmayı öneriyor, sahipleniyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK)’in 15-25 yaş aralığında bulunan gençlere yönelik düzenlediği “Bizim Yunus” isimli kompozisyon yarışması ödül törenine Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra Talas Belediye Başkanvekili Murat İlhan, AK Parti Kayseri Kadın Kolları Başkanı Emine Timuçin, Genel Sekreter Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, bürokratlar, yarışmacılar ve aileleri katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Yunus Emre’yi tanıtan kısa film ile başlayan törende konuşma yapan Başkan Büyükkılıç, “KAYMEK ekibine yapmış olduğu anlamlı çalışmalardan dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Elbette belediyeciliği sadece fiziki olarak şehrimizi güzelleştirme ve insanların ihtiyaçlarını gidermekten öte sosyal ve kültürel bağlamda da gerekli çalışmaları yapmak suretiyle zenginlik oluşturmayı çok çok önemsiyoruz” dedi.
Büyükkılıç, Kayseri’nin kadim bir kent olduğunu, değişik medeniyetlere ev sahipliği yaptığını belirterek, “Çok şükür Kayseri’miz Büyükşehir’lerin konforunu taşıyan, Büyükşehirlerin sıkıntısını en az yaşatan bir şehir olarak, bizim gururumuz. Her zaman göğsümüzü gere gere anlatıyoruz. Kayseri kadim bir şehir. Değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bir şehir. Bunu biz zenginlik olarak görüyoruz. Makarr-ı Ulema, Makarr-ı Evliya. Hep dillendirdiğimiz, hep söylediğimiz o kelimelerin gerçek manalarına sahip olan bir şehir” diye konuştu.
Eğitimi çok önemsediklerini vurgulayan Başkan Büyükkılıç, kültürel zenginliği yapılan etkinlikler ile paylaşmaya çalıştıklarını; gençlere, tarihinden, kültürüne, inancına, geçmişine sahip çıkma anlayışını yerleştirmeye özen gösterdiklerini ifade etti.
Konuşmasında ‘Yunus deyince akan sular durur’ diyen Büyükkılıç sözlerine şöyle devam etti:
“Adeta arı ve net Türkçeyi bize öğreten, tarihi açıdan önem arz eden bir değerimiz. İnancımızın ve kültürel mirasımızın da adeta arı, duru Türkçe ile ifade eden en önemli ismi olarak nitelendirebiliriz. Evrensel düşüncelere de sahip olduğu için de UNESCO tarafından 2021 yılı Yunus’un gündeme alınmış olması da bizleri sevindirmektedir. Her alanda hayatımıza dokunmakta ama bunların yanında sevgi, hoşgörü, tevazu, kardeşlik ve barış tohumları açısından en önemli bir isimdir. Geçici dünyaya kalıcı eserler bırakmak Yunus gibi değerlerimizin marifetidir. İltifata tabi olan bu marifet elbette korunmalı ve yaşatılmalı, hepimiz tarafından örnek alınmalıdır. Biz de her işte gönül kazanmayı, topraklarımızın manevi değerlerini korumayı ve gelecek kuşaklara taşımayı kendimize her daim görev bildik.”
Başkan Büyükkılıç, hizmet aşkıyla koşturduklarını ifade ederek, “Çünkü biz de tıpkı Yunus gibi “Yaratılanı sevdik Yaradan’dan ötürü” diyoruz, her şeyden önce insan odaklı çalışmalarımızla ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyoruz. KAYMEK tarafından düzenlenen sergilerle, mesleki ve sanatsal kurslarla, eğitim faaliyetleriyle ve yarışmalarla şehrimizin kültür, sanat ve eğitim ihtiyacını azami derecede karşılıyor, millî manevi değerlerimizle gelecek arasında köprü olmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.