19 Ağustos 2022

Talas’ta Necip Fazıl’a çevrimiçi anma

– Fikir ve edebiyat dünyasının önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 38. yıl dönümünde Talas Belediyesi tarafından düzenlenen çevrimiçi programla anıldı.
Talas Belediyesi sosyal medya hesabından gerçekleşen programda Başkan Mustafa Yalçın, tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ile Kısakürek üzerine bir sohbet gerçekleştirdi. Programda Başkan Yalçın, kütüphanesinde bulunan Necip Fazıl Kısakürek’e ait çok sayıda kitabın ilk baskı ve imzalı örneklerini katılımcılarla paylaştı.
Çok sayıda takipçinin de katıldığı programda konuşan Başkan Yalçın, Necip Fazıl Kısakürek’in ölüm yıl dönümünü nedeniyle bir program düzenlemeyi istediklerini belirterek, “Maksadımız üstadı anmak ama en çok da onu anlamak” dedi.
Necip Fazıl’ın fikir ve edebiyat dünyasındaki öneminin yanı sıra aynı zamanda tarihi yönünün de bulunduğuna dikkat çeken Başkan Yalçın, “Bu yüzden onu anlamak için tarihçi Ahmet Şimşirgil hocamızdan azami derecede istifade etmek istedik. Bugün aksiyon adamı Necip Fazıl Kısakürek ile alakalı hocamızın sohbetini dinlerken biz onu anlamaya çalışacağız. Peki neden Ahmet Şimşirgil hocamız anlatıyor Necip Fazıl Kısakürek’i? İki nedenle; birisi bizim kuşakta etkilenmeyen insan yoktur. İkincisi de üstat çok iyi bir aksiyon adamı, edebiyatçı, şair; bunu tarihle harmanlamış, İslam, Selçuklu ve Osmanlı tarihini temel esaslar üzerine oturtmuş büyük bir yazar. O nedenle Ahmet Hocamla meslektaş olduğunu düşüyorum” diye konuştu.