19 Mayıs 2022

Dünya Su günü

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğünce, “22 Mart Dünya Su Günü” dolaysıyla, anaokulu ve ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik etkinlik düzenlenerek, tasarruf kitapları dağıtıldı. 

Suyun, bizden sonraki nesillere aktarılması gereken, önemli ve değerli bir emanet olduğunu belirten KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, konu hakkında şunları söyledi:

Su sıkıntısı yaşayan ülkelerin sayısı her geçen gün artarken, sulak ve verimli topraklar da kuraklaşarak çölleşmektedir.  Suyumuzu koruyabilmek ve uzun yıllar temiz bir şekilde kullanmak için vatandaşlarımıza büyük görev düşmekte. Bu kapsamda; öğrencilerimizde su bilincini oluşturmak, suyun tasarruflu kullanılmasını sağlamak için 1997 yılından beri ’su tasarrufu’ adı altında ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine yönelik hatırladığımız kitaplarla, çocuklarımızın su tasarrufunu her yerde, her koşulda alışkanlık haline getirmelerini hedefliyoruz. Çünkü suyun, havanın ve yeşilin olmadığı bir dünya hayal edilemez. Doğayı miras değil, gelecek nesillere bırakacağımız emanet olarak görmeli ve bu şekilde hareket etmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.”

Suyun, öncelikle yaşamamız için gerekli temel bir element olduğunu, suyun korunması, savunulması ve doğru kullanılması gerektiğinin altını önemle çizen Batukan, “Çocuklar bizim geleceğimizdir. Biz her noktada onların gelişimine katkıda bulunmak için ilgili birimlerimizle girişimlerde bulunuyoruz. Suyun kullanımı ve tasarrufu konusunda çocuklarımızı bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Suyun önemini vurgulamak için her yıl 22 Mart’ta düzenlenen ‘Dünya Su Günü’ etkinlikleri kapsamında öğrencilere suyun yaşamiçin  önemini vurgulayan hikâye ve boyama kitabı dağıtıyoruz,” diye konuştu.

Kurum olarak, şehrimize 24 saat kesintisiz sağlıklı su ulaştırmanın haklı gururunu yaşadıklarını kaydeden Batukan; KASKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, su tasarrufu ve suyun önemini anlatan öğrencilere yönelik kitapların ve eğitimlerin, önümüzdeki yıllarda da devam edeceği sözlerine ekledi.