16 Mart 2024

Doç. Dr. Tekiner Dünya Eczacılık Tarihi Birliği başkan yardımcılığına seçildi

Doç. Dr. Tekiner Dünya Eczacılık Tarihi Birliği başkan yardımcılığına seçildi

Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Halil Tekiner, 7 Eylül 2019 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington DC şehrinde düzenlenen 44. Dünya Eczacılık Tarihi Birliği Genel Kurul toplantısında, birliğin başkan yardımcılığına seçildi. 

Bugüne dek Dünya Eczacılık Tarihi Birliği yönetim kuruluna seçilen ilk ve tek Türk üye olmaktan gurur duyduğunu dile getiren Tekiner, yeni görevinin Türkiye’nin tıp ve eczacılık tarihi alanındaki zenginliklerinin uluslararası alanda daha iyi tanınması bakımından da yararlı olacağına inandığını belirtti. Tekiner sözlerine şöyle devam etti: “Dünya Eczacılık Tarihi Birliği, 1926’da kurulmuş ve köklü bir tarihe sahip. 30’u aşkın ülkedeki ulusal eczacılık tarihi birliğini temsil ediyor olması nedeniyle de eczacılık alanında önemli bir işlevi yerine getiriyor. Böyle bir birliğin yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş olmaktan çok mutluyum. Fakat bunda, araştırma ve yayınlarım kadar Türkiye’nin köklü bir tıp ve eczacılık tarihi geleneğine sahip olmasının da rolü olduğunu düşünüyorum.“

Eczacılık ve tıp tarihi alanlarında 100’ü aşkın makale ve kitabın yazarı olan Dr. Tekiner, 2017 yılında Uluslararası Eczacılık Tarihi Akademisi’ne seçilen en genç üye olmuş ve Akademi madalyası ile ödüllendirilmişti. Tekiner’in yeni görevi 2021 yılında İtalya’nın Milan şehrinde düzenlenecek olan 45. Genel Kurul Toplantısına kadar devam edecek.

Yazarlarımızın diğer yazıları için tıklayınız.
follow me